Kumar bağımlılığı tıp dilinde patolojik kumar oynama olarak adlandırılır. Bu rahatsızlık dürtü kontrol bozukluğu grubunda yer almaktadır. Kumar oynama dürtülerine karşın direnç gösteremeyen kişiler, ciddi kişisel ya da sosyal sorunlar yaşayabilmektedir.

Patolojik kumar oynama erkeklerden çok kadınlarda görülmektedir ve yetişkinlerin yaklaşık % 1-3 ünü etkilemektedir. Erkeklerde genellikle ergenlik döneminde başlayan bozukluk kadınlarda daha geç başlamaktadır.

Bu davranış öncelikle normal kumar oynama davranışı ile başlar ancak gittikçe kontrol altına alınamayan, yalnızca daha fazla kumar oynadıkça rahatlayan bir gerilim ortaya çıkar. Yüksek bahisler ve risk alma davranışı gözlenir. Bununla birlikte kişi diğer aktiviteleri, ailesini ve işini ihmal eder. Ciddi aile sorunları, finansal problemler ve suç davranışı gibi sonuçlar ortaya çıkar.

Kumar bağımlılığı her yaşta yetişkinleri ve ailelerini etkileyen ciddi bir problem olduğundan son zamanlarda kumarhaneler sınırlandırılmıştır. Kumar bağımlılığı sorunu olan kişilerde alkol/madde kullanımı ve diğer kendine zarar verici davranışlara da rastlanabilir. Bu kişilerin geçmiş dönem stres yükleri ya da uzun süredir devam eden ve çözülememiş güncel sıkıntıları olmaktadır. Öyle bir kısır döngü içine girerler ki, psikolojik sıkıntıları nedeniyle ve bu sıkıntılardan sıyrılmak için kumar oynarlar. Ancak bu durum devam ettiği sürece bu sıkıntılar çözüme asla ulaşamadığı gibi artar ve ek olarak yeni maddi sorunlara, ilişki sorunlarına sahip olurlar. Yaşadıkları psikolojik sıkıntılar şiddetli depresyona ve kaygı bozukluklarına yol açar. Psikolojik sıkıntılar arttıkça zihinlerini bunlardan sıyırabilmek için daha çok kumar oynarlar ve/veya kumar oynamak için daha yoğun ve karşı konulmaz bir istek duyarlar.

kumar-bagimliligi-tedavisi

Z Ajans © 2023. Tüm Hakları Saklıdır.