HUZURSUZ BACAK SENDROMU

Huzursuz bacak sendromu (HBS) toplumda yaygın görülmesi, hastalık olduğunun bilinmemesi ve yıllarca insanların bu hastalıkla tedavi edilmeden yaşaması nedeniyle yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen hastalıklardan biri olup, teşhisi çoğunlukla atlanmaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu, hastanın bacaklarında hissetiği, ancak tam olarak tarif edemediği, rahatsız edici, garip bir his ve bunun sonucu olarak uykuya dalamama ile şekillenen bir sendromdur. Özellikle istirahat döneminde ortaya çıkan bacaklarda uyuşma, yanma, iğnelenme, karıncalanma, ağrı ve şiddetli hareket ettirme isteği gibi yakınmalarla kendini gösteren bir nöropsikiyatrik bir hastalıktır.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri Neler Olabilir?

Hastaların büyük bir kısmında nedeni tam olarak bulunamaz. Nedeni bilinmeyen bu tip hastalara Primer (İdiyopatik) Huzursuz Bacak Sendromu adı verilmektedir. Ancak bu hastaların ailelerinde benzer hastalar olup olmadığı araştırılmalıdır. Özellikle erken yaşta (40 yaşından önce) başlayan kişilerde genetik geçiş daha yüksek orandadır. Nedeni saptanamayan huzursuz bacak sendromu hastaların yaklaşık yarısında genetik geçiş olabilmektedir.
Bugün en çok kabul edilen görüşe göre huzursuz bacak sendromu beyinde dopamin isimli nörokimyasal maddenin bazı özel bölgelerde azalması sonucu gelişmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromuna neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

• Demir eksikliği (en önemli göstergesi (FERRİTİN) düşüklüğü)
• İleri evre böbrek yetmezliği (üremi)
• Diabetes Mellitüs
• Parkinson hastalığı
• Sinirlerin değişik nedenlerle etkilenmesi (POLİNOROPATİ)
• Hamilelik
• Romatoid Artrit

Bunların dışında bazı bazı ilaçlar ( bulantı, depresyon ,epilepsi, tansiyon ilaçları, antihistaminikler,) huzursuz bacak sendromu bulgularını kötüleştirebilirler. Bu nedenle huzursuz bacak sendromu olan hastalar bu grup ilaçları doktoruna danışmadan kullanmamalıdır. Ayrıca kafein, alkol ve sigaranın yine huzursuz bacak sendromu belirtilerini arttırdığı unutulmamalıdır.

Huzursuz Bacak Sendromunun Belirtileri nelerdir ?

Huzursuz Bacak Sendromu, genel olarak kronik bir şekilde bacaklarda rahatsızlık hissedilmesi olarak tanımlanır. Bu durumla mücadele edenler, farklı semptomlar tecrübe ederler; ancak HBS çoğunlukla bacakları hareket ettirmeye dair oldukça nahoş ve yoğun bir dürtü olarak ortaya çıkar. Gecenin bir yarısı, acı dolu bacak krampları ile uyanmak da yaygın bir şikâyettir. Problem genel olarak bacaklarda görülse de kafayı, kolları, üst bedeni ve vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilir.
Yakınmalar genellikle gece saatlerinde ve bacaklarda ortaya çıkarken, ilerleyen durumlarda gün içinde de uzun süreli oturma ve istirahat dönemlerinde ortaya çıkabilir. En önemli özelliklerden birisi yakınmaların hareketle azalmasıdır. Genellikle her iki bacağı etkilemekle birlikte az oranda ki hastalarda tek taraflı olabileceği akılda tutulmalıdır. Nadiren kollara, ellere ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Bu rahatsızlığın belirtilerini taşıyan kişilerin öncelikli olarak nöroloji veya psikiyatri hekimine başvurup gerekli muayenenin yapılıp ayrıcı tanının dışlanması gerekmektedir. Günümüzde bu sıkıntıların çözümünde kullanılan ilaç ve ilaç haricindeki bazı öneriler hastanın yaşam kalitesinde önemli gelişmeler kazandırmaktadır. 

Sağlıklı Günler Dilerim
Uzm. Dr. Burhan Burhanoğlu
Psikiyatrist & Psikoterapist
Sadi Pekin Cad. No: 12/1 Fethiye

Z Ajans © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.